شناخت پوست برای ماساژ بهترشناخت پوست برای ماساژ بهتر

اساس بیولوژیکی

پوست

شناخت پوست برای ماساژ بهتر.  پوست سطح سخت و غیرقابل نفوذی است که بدن را می پوشاند، عاملی که پوست را به ساختاری محصورکننده تبدیل کرده است، توانایی حفاظت و مراقبت آن است و اهمیت فیزیولوژیکی آن در برقراری ارتباط است. در این مقاله با ای پرانکی همراه باشید تا بتوانید شناخت پوست برای ماساژ بهتر را برای شما توضیح دهیم.

این سطح با تغییرات عروقی به هیجانات پاسخ می دهد (برای مثال، هنگام لذت گلگون می شود و هنگام ترس به زردی می گراید).

پوست هنگام ادای کلمات با بروز هیجانات از طريق انتقال انقباض های هماهنگ عضلات زیر آن در ناحیه صورت به بیان مطلب کمک میکند. زمانی که به چنین واکنش هایی حساسیت پیدا می شود، درمانگر از وضعیت روانی و هیجانی بیمار چیزهای قابل توجهی می آموزد و میتواند ماساژ را اختصاصی تر و مؤثرتر به کار گیرد، درمانگر با این اطلاعات می تواند اطمینان و اعتماد بیمار را به خود جلب کند.شناخت پوست برای ماساژ بهتر 

ضخامت پوست در بخشهای مختلف متفاوت است و از ۰/ ۵ تا ۳ میلی متر متغیر است. این ویژگی در انسان حیاتی است. پوست لایه حفاظتی برای ساختارهای عمقی تر است و اندامی بسیار حساس رویا تو این اندام بدن برای کسب اطلاعات محیطی برای سیستم عصبی به شمار می آید و به عنوان سیستمی هشدار دهنده و محافظتی عمل می کند. پیوست همچنین از طریق ساز و کارهای عضلانی دمای بدن را تنظیم می کند .

( چربی موجود در هایپودرمیس حرارت را دو سوم کمتر از دیگر بافتها انتقال می دهد) و از هدر رفتن مایعات جلوگیری کرده، به دفع و جذب مواد کمک می کند و به عنوان مانع و سد شیمیایی و باکتریایی عمل می کند.شناخت پوست برای ماساژ بهتر

میزان جریان خون در شبكه عروقی پوست از صفر تا ۳۰٪ کل برونداد قلب متغیر است که آن را واکنش سمپاتیكی به تغییرات حرارت محیطی – که میزان انقباض عروقی را تغییر می دهد – کنترل می کند.

این تغییر در جریان خون در درجه حرارت بدن تأثیر می گذارد. گرمای بدن از طریق تبخیر کاهش می یابد.

(۵۸% از کیلوکالری گرمایی بدن هدر می رود). بنابراین در جلسات ماساژ پوشاندن بخشهایی از بدن (که به طور مستقيم ماساژ روی آن انجام نمی شود) برای جلوگیری از هدر رفتن بیش از اندازه حرارت بدن بسیار مهم است.شناخت پوست برای ماساژ بهتر

نخستین نکته ای که علاقه مندان ماساژ باید توجه داشته باشند این است که پوست هنگام لمس نرم و الطيف است، لایه بالایی و خارجی پوست که می توان آن را لمس کرد، اپی درمیس نامیده می شود.

این لایه شامل دو منطقه است: منطقه عمقی تر به نام زونا ژرمیناتیو لایه ای از سلولهای ستونی است و یک لایه بسیار سطحی تر به نام استراتوم بازال. سلولها به طور مداوم از سطح پوست کنده شده، از لابه عمقی تر جایگزین می شوند.

این فرآیند طبیعی پی در پی انجام می شود اما گاهی برخی عوامل مانند مالش بر اثر لباس پوشیدن یا انجام ماساژ، سرعت آن را افزایش می دهد. ماساژ اغلب باعث برداشتن لایه رویی شده که به سرعت جایگزین می شود. این فرآیند طبیعی اغلب بدون درد است. لایه دوم درمیس خوانده می شود.

درمیس درست زیر اپی درمیس بیشتر است ولی درمیس حاوی کلاژن و سلولهای ارتجاعی است که به پوست خاصیت مکانیکی می دهد.

این لایه از حيث قطر انعطاف پذیری مانند لايه كف پا و لایه پلک چشم متفاوت است. درمیس از بافت دو لايه همبند تشکیل یافته است: لایه پاپیلار عمقی تر و لایه رتیکولار سطحی تر است. هنگام ماساژ نباید لایه پیلار را بیش از حد کشش داد.شناخت پوست برای ماساژ بهتر

لایه های بافت نرم

اصطلاح بافت نرم معمولا برای توصیف هر بافتی به کار می رود که سطح استخوانی یا غضروفي نداشته باشد، با تعریفی اختصاصی تر، بافت نرم شامل اپیتلیوم، بافت همبند و بافتهای انقباضی است. درمانگر میتواند در ویژگیهای لایه ها مانند سفتي، چگالي، ترکيب و حرکت تفاوت قائل شود.

اپیتلیوم

دسته و ستونهای سلولهای ژلاتینی ساخته شده و مواد درون سلولی آنها اندک است.

بافت همبند

شامل سلولهای مختلفی نظیر فیبروبلاست ها، سلولهای چربی، فیبرهای الاستین و کلاژن است که به صورت ماتریس در هم تنیده شده است، اعصاب، وریدهای خونی و عروق لنفاوی در بافت همبند جود دارد.

بافت انقباضی

عضلات را تشکیل می دهد، سطح آن را فاسیا می پوشاند و با تاندون ها همراه است. چنان که می بینید پوست شامل یک لایه اپیتلیوم و اپی در میس است که لایه اول بافت همبند را تشکیل می دهد. در سمت عمقی تر پوست، فاسیای سطحی شامل چربی و مایعات بدن جای دارد و مسیری برای عبور عصب و عروق است.شناخت پوست برای ماساژ بهتر 

فاسیای سطحی

فاسیا واژه ای لاتین به معنای نوار با باند است. این نوار از بافتها وسيع بدن است و همه جای بدن یافت می شود و زیر ساخت بدن انسان را تشکیل می دهد. این بافت نه تنها به بدن شکل می دهد بلکه به منزله چارچوبی برای دیگر دستگاههای بدن مانند گردش خون و دستگاه عصبی عمل می کند.

فاسیا را می توان اسکلت بافت نرم نامگذاری کرد. فاسيا نوعی بافت همبند است که اجزایی نظیر تاندون و لیگامنت را تشکیل می دهد و در نقاط مختلف اسامی متفاوتی به خود می گیرد. برای مثال در اطراف مغز و طناب نخاعی، مننینگ، در اطراف استخوان، پریستووم، در اطراف قلب، پرکاردیوم ودر اطراف پوشش حفره شکمی، پردتونیوم نامیده می شود. غاسيا كل بدن را به صورت لایه ای درست زیر پوست می پوشاند. غاسیا اعمال زیر را انجام می دهد. 

۱) شکل دهنده و حمایت کننده ترکیب بدن است و اجزای آن را در کنار هم به عنوان یک مجموعه نگه می دارد.

۲) با تغییر شکل یافتن به صورت نوار، باعث افزایش قدرت عضله می شود. قدرت عضلانی که از فاسيا خارج می شوند، به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

٣) به صورت بخش بخش و مجزا است و کانال هایی برای عبور مایعات بدن دارد که مانع از  گسترش عفونت در بدن می شود.

۴) به عنوان چارچوبی برای سیستم های مختلف بدن، از مویرگها، عروق و عروق لنفاوی محافظت می کند.

۵) باعث ایجاد بافت همبند جدید می شود.

فاسیا حاوی سلولهای بافتی است که می توانند در صورت نیاز به طور تخصصی تقسیم شوند و به بافت ضخامت بدهند و به ترمیم تاندونها و لیگامنتها کمک کرده، لایه روی زخمها را تشكيل دهند.

اما ویژگی ترمیمی و ذخیره ای فاسیا می تواند منجر به بروز مشکلاتی شود زیرا بافتهایی را با پوششی مانند تار عنکبوت به یکدیگر می چسباند و می تواند بین ساختارهایی که باید آزاد باشند حالت چسبندگی ایجاد کند.شناخت پوست برای ماساژ بهتر 

فاسیا همچنین با انباشته کردن ساختار درون عضلانی از رگ و ریشه، باعث ایجاد درد شده، حركت را محدود می کند. چنین بافتهایی با گذشت زمان سخت تر شده صعب العلاج تر می شوند. از مهمترین خواص بافتهای فاسیا این است که در تمام بدن به یکدیگر اتصال دارند و پیوسته هستند.

این حقیقت یک نکته کلیدی برای کسانی است که روی بدن انسان کار می کنند. فاسیادرمانها عقیده دارند، که فاسیا مانند جوراب بلند زنانه ای است که روی بدن كشيده شده و ممکن است از طریق اختلالات ایجاد شده در بدن دچار آسیب شود، مقدارش کاهش یابد با در آن کشش ایجاد شود.

با تکنیک های مختلف دستی می توان آن را دوباره به وضعيت اوليه برگرداند. فاسیای سطحی، هیپودرمیس، درست در زیر پوست قرار دارد و حاوی چربی است.

فاسیکول های بافت عضلانی، عروق خونی پوست و اعصاب و نیمی از چربی بدن در آن قرار دارد. درمانگرها می توانند با افزایش نیروی فشار کاربردی فاسیای سطحی، چربی انباشته شده در آن را درگیر کنند.

چون تورم اغلب در این لایه ها ایجاد می شود، درمانگر باید سعی کند تا فشار مایع را مورد آزمایش قرار داده، حرکت پذیری فاسیای سطحی را با جمع کردن یا بلند کردن و تا زدن آن زیرین ارزیابی کند.

فاسیای عمقی

در قسمت عمقی تر فاسیای سطحی قرار داد که به طور وسیعی  زیر آن کشیده شده است فاسقای عمقی شامل فاسیایی است که یک گروه از عضلات را در هم گرفته است، فاسیایی که اطراف کل عضله قرار گرفته اند، اپنی میوزیوم خوانده می شود. فاسیایی که یک تار عضله را می پوشاند اندومیوزیوم خوانده می شود.

نقش فاسیای عمقی مقاومت در برابر نیروهای خارجی است، اما سطح فاسیا می تواند باعث چسبندگی شده، از سر خوردن فیبرهای عضله روی یکدیگر در حین حرکت جلوگیری کند، این چسبندگی باید از بین برود تا حرکات نرم و بدون درد صورت بگیرد.

بهترین سایت ماساژ

آموزش ماساژ رایگان

تنها سایت اختصاصی آموزش ماساژ آنلاین

آموزش غیر حضوری ماساژ

ماساژ انواع سبک های ماساژ در البرز

ماساژ رایگان ماساژ در تهران

ماساژ عالی را با ما تجربه کنید

کارآفرینی و ماساژ

کسب و کار پردرآمد با ماساژ

عضله

درمانگر تنش استراحت عضله را با معاینه و با توجه به واکنش عضله به نیروهای مستقیم و فشاری که از طریق انگشتان پا دستان به آن وارد می کند، مورد بررسی قرار دهد، در معاینه دستی، می توان كل عضله را کمی فشار داده یا از انگشتان برای جدا کردن و معاینه فیبرهای آن استفاده کرد. افزایش با کاهش توان استراحت عضله وضعیتی نسبی است زیرا توان عضله از شخصی به شخص دیگر متفاوت است، بالا رفتن توان عضله در زمان استراحت ممكن است بر اثر وضعیت های خاص کلینیکی نظير آسيب ها، بیمار های فرسایشی و استرس باشد.

پریوستیوم

این لایه از بافت تنها با لمس نواحی ای که هیچ عضله ای ندارند، قابل بررسی است. درمانگر میتواند با فشار نوک انگشتان لایه سفت و اسفنجی روی استخوان را بررسی کند.

جریان خون در پوست

جریان خون در قسمت های بدون موی پوست از طریق حفظ خاصيت فشار اسمزی بین سرخرگ و سیاهرگ ایجاد می شود که در لایه های عمقی تر درمیس قرار دارند. این لایه ها را عضلات صاف احاطه می کند، گلومرا با وجود تغييرات در جریان خون که به دلیل واکنش های عروقی و به منظور حفظ دمای بدن ایجاد می شود، جریان خون به پوست را حفظ می کند. عروق خونی درون پوست بین سه طبقه شبکه افقی قرار گرفته است. سرخرگ های کوچک در فاسیای سطحی نفوذ کرده شبکه ای افقی را تشکیل می دهد. این عروق به بافت چربی، غدد، و فولیکول ها خون رسانی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست