علت‌ها و دلایل

عوامل بسیاری در شکل‌ گرفتن چین و چروک صورت نقش دارند. موارد زیر مهمترین علت چروک صورت هستند:

1 . پیری

چروک‌ها از فرایندهای طبیعی پیری هستند. با بالا رفتن سن، سرعت تقسیم شدن سلول‌های پوست کمتر می‌شود، و لایه داخلی پوست که درمیس نام دارد، شروع به نازک شدن می‌کند. شبکه الاستین و فیبرهای کلاژن، که از لایه بیرونی پشتیبانی می‌کند، شل و از هم باز می‌شود، که باعث به وجود آمدن فرورفتگی‌هایی در سطح پوست می‌شود. همچنین با بالا رفتن سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و شکننده‌تر شده و توانایی‌اش در نگهداری رطوبت کاهش می‌یابد. به علاوه، کارایی غدد چربی پوست کم می‌شود که این باعث می‌شود پوست خشک‌تر شود و چروکیده‌تر به نظر بیاید. تمامی این عوامل به تولید چین و چروک صورت کمک می‌کنند.پیری

2 . انقباضات عضلات صورت

عقیده بر این است که خطوط میان ابروها (خطوط اخم) و خطوط پیش آمده از گوشه چشم‌ها (پنجه کلاغی) به دلیل انقباضات عضلات زیر پوست شکل می‌گیرند. لبخند زدن، اخم کردن، نیمه‌باز کردن چشم‌ها (برای بهتر دیدن) و سایر حالات چهره که مکرراً بروز داده می‌شوند باعث می‌شوند که این چروک‌ها دائمی‌تر شوند. در طول زمان، حالات چهره به همراه نیروی جاذبه باعث آویزان شدن پوست اطراف خط فک و افتادگی پلک‌ها می‌شوند.

3 . آسیب‌های ناشی از نور آفتاب

قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه فرابنفش (آفتاب دیدگی بیش از حد) می‌تواند باعث پیری زودرس پوست شود. پیری زودرس پوست، پیری نوری نام دارد. اشعه‌های فرابنفش آفتاب که باعث پیری نوری می‌شوند، فیبرهای کلاژن (پروتئین‌های ساختاری اصلی پوست) و فیبرهای الاستین (پروتئینی که باعث خاصیت کششی پوست می‌شود) تخریب شوند. هر دوی این فیبرها اجزا مهم بافت همبند پوست هستند و بدون آن‌ها، پوست استحکام و قابلیت انعطاف خود را از داده و چروکیده می‌شود. هنگامی که نور فرابنفش به بافت پوست آسیب می‌زند یک آنزیم به نام متالوپروتئیناز تولید می‌شود. این آنزیم کلاژن تولید کرده و آن را اصلاح می‌کند. البته در طول این فرایند برخی فیبرهای کلاژن سالم تخریب می‌شوند، که این امر منجر به شکل‌گیری بدون نظم فیبرهایی به نام زخم‌های خورشیدی  می‌شود. در ضمن تکرار این فرآیند بازسازی، چین و چروک‌ها شکل می‌گیرند. استفاده از کرم های ضد آفتاب در جلوگیری از چین و چروک بسیار موثر است .

در معرض آفتاب

4 . استعمال دخانیات

پوست سالم دائماً در حال ترمیم و بازسازی خود است. در همان حال که کلاژن قدیمی تجزیه شده و از بین می‌رود، کلاژن جدید در حال تولید و نصب شدن است. محققان دریافته‌اند که سیگار موجب کاهش چشمگیر تولید کلاژن جدید می‌شود. نبود کلاژن جدید باعث تشکیل و گسترش چین و چروک صورت می‌شود. البته استعمال دخانیات می‌تواند با کاهش جریان خون به پوست نیز باعث بروز چنین مشکلی شود. اجتناب از کشیدن سیگار میتواند در جلوگیری از چین و چروک صورت موثر باشد .

دخانیات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست