ماساژ درمانی برای کودکان اوتیستیک با اهداف زیر انجام می گیرد:

⏺ ایجاد آرامش، افزایش توجه و تمرکز، کمک به تولید گفتار هدفمند، کاهش آواسازی های بی هدف و جیغ و داد و تقویت حرکات در اندام های گوناگون.

ماساژ درمانی برای کودکان اوتیستیک

بعضی از کودکان اوتیستیک به لمس واکنش تدافعی نشان می دهند. واکنش نامناسب سیستم لامسه، ممکن است با ماساژ درمانی بهبود یابد، به طوری که حس ها به تدریج تحریک شوند. این کودکان به لمس سبک نسبت به لمس سنگین بسیار حساس تر هستند. لمس مختصر و کوتاه پوست، سیگنال های عصبی نامنظمی را به مغز می فرستد و موجب تحریک بیش از حد سیستم عصبی مرکزی می شود. در ماساژ عمیق بافت های عضلانی و فشردگی مفاصل از ارسال سیگنال های مغشوش به کورتکس مغز جلوگیری می شود.

⏺ به طور کلی تحریکات لمسی از سمت آرام و ملایم به سمت سخت و کمی دشوار برای کودکانی که دارای حساسیت بیش از اندازه به محرک های لمسی هستند و برعکس آن برای کودکانی که دارای حساسیت کم تر از حد معمول به محرک های لمسی هستند انجام می شود.

⏺ در ماساژ درمانی نواحی مختلفی تحت ماساژ قرار می گیرند این نواحی عبارتند از: صورت، مچ دست، کف دست، پشت دست، آرنج، مفصل بازو ، ستون فقرات، پاها، و کف پا.

⏺ از آن جا که کودکان اوتیستیک تمایل به راه رفتن بر روی پنجه دارند، بنابراین عضلات ساق پا و کف پا تحت فشار اضافی قرار می گیرند. ماساژ عمیق پا و کف پا می تواند به ریلکس کردن این عضلات کمک کند و خستگی موجود در پا را برطرف کند.

⏺ اگر چه ماساژ درمانی این اختلال را درمان نمی کند، اما می تواند به کودکان اوتیستیک در دستیابی به آرامش، برقراری ارتباط مؤثر و زندگی باکیفیت کمک کند.

ماساژ درمانی برای کودکان اوتیستیک
 ماساژ درمانی برای کودکان اوتیستیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست