پوست

  • شناخت پوست

در طی سال های متمادی به پوست آسیب های زیادی وارد می شود نه تنها در سطح خارجی پوست بلکه در سطح داخلی پوست هم این اتفاق می افتد. رادیکال های آزاد سلول ها را می شکنند و در سطوح سلولی ایجاد اختلال می کنند. بنابراین پوست نازک تر شده چربی های زیر پوست تحلیل رفته و در نتیجه چین و چروک در پوست پدیدار می گردد. کلاژن و الاستین و پروتئین که بافت پوست را می سازد و از آن محافظت می کند شکسته شده و سرعت بازسازی آنها پایین می آید و به همین دلیل پوست شل و افتاده می شود. با افزایش سن، پوست چربی کمتری تولید می کند به همین دلیل حفظ رطوبت برای آن مشکل شده و به تدریج خشک تر می شود. اولین قسمتی که تحت تاثیر این امر قرار می گیرد پوست دور چشم است. هرچه سنتان بالاتر می رود رگ های خونی در پوست شکننده تر می شود و فعالیت کمتری پیدا می کند. بعضی از حرکات در صورت مثل اخم کردن باعث ایجاد خطوطی در چهره می شود اگر سیگار می کشید از مشروبات الکلی استفاده می کنید و یا رژیم غذایی مناسبی ندارید بیشتر به پوست خود صدمه می زنید حفظ طراوت پوست تان بستگی به چند مورد اساسی دارد مثل مواد آرایشی، روش زندگی، میزان بودن در معرض نور خورشید، رژیم غذایی مناسب و بسیاری فاکتورهای دیگر.

پوست شما در سلامت ظاهری شما بسیار اهمیت دارد اگر رژیم غذایی مناسبی نداشته باشید پوستتان شل، خشک و سخت می شود و جوش ها در آن نمایان می گردد. کهیر، اگزما و جوش های چرکی بخش لازم و طبیعی زندگی نیستند. به آنها فکر کنید آنها نشانه هایی هستند برای اینکه بدانید بدنتان مواد مقداری لازم را دریافت نمی کند. به محض اینکه رژیم غذایی تان را اصلاح کنید پوستتان دوباره درخشان و با طراوت می شود.

  • پوست خارجی (روپوست)

پوست خارجی یا روپوست خارجی ترین لایه ای است که از بدن در برابر محیط بیرونی محافظت می کند. روپوست دارای سلول های حاوی ملانین و رنگ دندانه هایی است که به پوست رنگ می دهد. شاید تا به حال نمی دانستید که پوست خارجی ترین تنها لایه ای از پوست است که در ملا عام است و همگان می توانند آن را ببینید.

لایه خارجی پوست دارای سلول های مرده ای است که در زهدانی که از چربی (لیپیدها) ساخته شده است. جمع می شوند این سلول های مرده دائماً در حال پوست انداختن هستند در حالیکه سلول های دیگر در یک لایه پایین تر از پوست خارجی دائماً در حال زیاد شدن هستند تقریباً هر روز حدود چندین میلیون این سلول ها کم کم خود را به سطح خارجی می رساندند و جایگزین سلول های مرده می شوند.

مهم ترین عنصر لایه خارجی پوست پروتئین های کراتین و لیپیدهای پوست است. لایه کرنئوم (خارجی ترین لایه) از اسیدهای چرب استفاده کرده و باعث رطوبت پوست می شود. همچنین این اسیدها حاوی گروهی از لیپیدها هستند که به آنها اسیدهای آلفا- هایدروکسی و امگا هایدروکسی می گویند. این اسامی برایتان آشنا است؟ روی بعضی از محصولات آرایشی این واژه ها نوشته شده است. این لیپیدهای طبیعی جزئی از ساختار اصلی پوست هستند و به پوست اجازه می دهند تا رطوبت خود را حفظ کند.

پوست شما حدوداً بعد از ۳۰ سالگی، هم الاستین و هم فیبرهای کلاژن، که دو فیبر اصلی سازنده ساختار پوست هستند، را از دست می‌دهد. به همین دلیل پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و نازک‌تر می‌شود. هم بالا رفتن سن و هم حرکت عضلات صورت، باعث ایجاد چین و چروک صورت می‌شوند. آسیب‌های ناشی از نور آفتاب یا پیری نوری  نیز یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن چین و چروک پیشانی و صورت  است . روش‌های درمان چین و چروک  به بهبود عارضه‌های زیر کمک می‌کند:

   چروک‌های پنجه کلاغی (خطوط لبخند)
•    چین‌های نازولبیال (دو طرف بینی به دو طرف دهان)
•    خطوط ماریونت  (خطوط دهان به چانه)
•    خطوط سیگاری‌ها (چروک‌ دور لب
•    چروک‌های اخم (چروک‌های بین دو ابرو)
•    چروک‌ پیشانی
•    چروک‌های گردن
•    خطوط خرگوشی (موقع لبخند زدن روی پل بینی ایجاد می‌شوند)
•    و خیلی چروک‌های دیگر

 

پوست میانی (لاپوست)

پوست میانی دقیقا زیر پوست خارجی واقع شده است. لایه ای ضخیم و دارای خاصیت ارتجاعی است که بافتی متراکم دارد و حدود 90 درصد از عمق پوست را  تشکیل می دهد.  پشت هر پوست خارجی جذاب یک پوست میانی ستبر نهفته است.

پوست میانی دارای کلاژن و الاستین است که شبکه های متراکم را تشکیل می دهند. کلاژن به پوست استحکام و خاصیت ارتجاعی می دهد در حالیکه الاستین به پوست خاصیت نرمی و کشسانی می بخشد. آنها هر دو به همراه هم از عصب های پوست سلول ماهیچه ایی غدد عروقی، غدد چربی دار، غدد ترشحی و رگ های ظریف خونی در سطح پوست حفاظت می کنند. همچنین پوست میانی دارای سلول های مخصوصی است به نام فیبرو بلاست که وظیفه تجزیه کلاژن و الاستین را برعهده دارد غدد چربی دار  در پوست میانی چربی تولید می کنند و همین امر باعث می شود تا پوست شما چرب شده و موهایی قابل ششتشو داشته باشید این چربی طبیعی پوست را صاف نگه داشته و از خشکی و پوسته پوسته شدن موی سر جلوگیری می کند. وقتی فعالیت غدد چربی دار بیش از اندازه باشد آنها بیش از حد چربی تولید می کنند که همین امر منجر به تولید جوش می شود در آینده در توضیح می دهم چگونه می توانید یک پوست مشکل دار را  تبدیل به پوستی فوق العاده بکنید.

 

پوست زیرین (زیر پوست)

پوست زیرین داخلی ترین لایه ای است که بیشترن مواد چربی را داراست و همچون یک عایق و لایه محافظت  کننده عمل می کند. این لایه مسئول نرمی و لطافت پوست است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست