هر آنچه که باید درباره روغن ماساژ بدانید

بهترین روش ماساژ استفاده از مالیدن روغن می باشد. در این صورت دست های شما به نرمی و ملایمت روی پوست می لغزند و حرکات لازم به راحتی قابل اجرا هستند. همچنین روغن ها می توانند از ایجاد خراش روی پوست جلوگیری کنند. هرگز اجازه ندهید در پایان کار ماساژ مقدار زیادی روغن روی پوست بیمار بماند. برخی از افراد ترجیح می دهند از پودر تالک (به عنوان ماده واسطه استفاده کنند، ولی استفاده از پودر، انجام ماساژ را محدود خواهد کرد و در ضمن طرفین ماساژ دوست ندارند ذرات پودر پخش شده در فضا را استنشاق نمایند.)

برخی از مردم نیز مخالف استفاده از هر نوع ماده واسطه برای آماده سازی پوست بدن جهت ماساژ هستند، ولی باید گفت که ماساژ دادن بدون ماده واسطه (مثل روغن یا پودر) خیلی مشكل است و حرکت دست ها روی بدن به راحتی امکان پذی نخواهد بود. به خصوص در مورد افرادی که بدن آنها پرمو می باشد.

علاوه بر آن مالیدن روغن روی پوست، آن را نرم و لطیف می کند. از آنجایی که عقاید افراد مختلف است، توصیه می شود از هر نوع ماده ای که راحت تر می توانید با آن کار کنید، استفاده نمایید.

روغن های حامل (که به آن روغن ثابت با پایه نیز می گویند) که شما برای ماساژ به كار می برید باید از گیاهان تهیه و به صورت سرد فشرده شده باشند. برای پالایش این روغن ها از مواد شیمیایی استفاده نکنید، همچنین باید بدون مواد افزودنی و فاقد هرگونه ناخالصی باشند. روغن های حامل تصفيه نشده و به صورت سرد فشرده شده، حاوی انواع ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب هستند که می توانند پوست را تغذیه و تقویت کنند.

هر چه روغن های گیاهی بیشتر فرآوری شوند (یعنی مراحل تولید طولانی تر را سپری کنند)، ویتامین های بیشتری از دست خواهند داد. من هرگز توصیه نمی کنم که از روغن های معدنی نظیر روغن های تجاری مخصوص کودکان استفاده نمایید، چون این گونه رو غن ها سريعا جذب نمی شوند. مولکول های روغن گیاهی به راحتی به منافذ پوست نفوذ می کنند، در حالی که روغن های معدنی، روزنه های پوست را مسدود می سازند.

این که شما چند روغن پایه مختلف را با هم مخلوط می کنید تا به یک فرمول درمانی خوب برسید، ایده بسیار خوبی است، در صورت تمایل می توانید روغن های گیاهی رقیق تر را به طور مخلوط نشده و کاملا جدا مورد استفاده قرار دهید. (نظیر روغنه ای بادام شیرین، هسته انگور، هسته زردآلو و هسته هلو ) و گاهی نیز ممکن است بخواهید بیشتر کار ماساژ را با یکی از آنها انجام دهید. روغن های غلیظ تر و چرب تر خیلی گران قیمت هستند و برای تغذیه پوست و جذب بهتر به روغن اصلی اضافه می شوند. این گونه روغن ها برای مصرف (به تنهایی در طول یک جلسه ماساژ درمانی بسیار غليظ و چسبنده هستند. برای به دست آوردن یک شیشه ۱۰۰ میلی لیتری روغن، موارد زیر را با هم مخلوط کنید)

یک قاشق چایخوری (تقریبا 5 میلی لیتری) روغن هسته زردآلو

یک قاشق چایخوری روغن كالندولا

یک قاشق چایخوری روغن گل پامچال عصرگاهی

یک قاشق چایخوری روغن عناب

یک قاشق چایخوری روغن مغز گندم

همه این موارد را در بطری مورد نظر بریزید و بقیه بطری را با روغن بادام شیرین پر کنید.

آموزش ماساز

آموزش آنلاین ماساژ

راه های آموزش ماساژ

چگونه آموزش دهیم

انواع سبک های ماساژ

فهرست