طرز تهیه روغن ماساژ

روغن بادام شیرین (پرونوس آمیگ داليس)

این روغن حاوی انواع ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب می باشد که برای پوست های مختلف (بخصوص برای پوستهای خشک و حساس با پوست های پیر و آسیب دیده) مناسب است. همچنین می توانید آن را به عنوان یک روغن پایه استفاده کنید.

روغن بادام شیرین بسیار متداول است و اغلب می توان بیشتر کار ماساژ را با آن انجام داد. این روغن زرد کم رنگ و بدون بو می باشد و بیشتر در تهیه و ساخت لوازم آرایشی و زیبایی به کار می رود.

 روغن هسته زردآلو (پرونوس آرمنیکا) و هسته هلو (پرونوس پرسیکا)

این روغن نیز برای انواع مختلف پوست ها مناسب است و با وجود خواص تغذیه کننده پوست برای صورت (بخصوص با پوست خشک و حساس بسیار عالی است. از آنجایی که میزان تولید این روغن کمتر است، از روغن بادام شیرین گرانقیمت تر می باشد.

روغن آواکادو

طرز تهیه روغن ماساژ

اگر این ناخالص باشد، رنگ سبز تیره بسیار زیبایی دارد و حاوی ویتامین D لیستین و اسیدهای چرب می باشد. این روغن برخلاف غلظت زیاد، قابلیت جذب بسیار بالایی دارد و انواع پوست ها را نرم و لطیف می سازد. پوست های خشک، چروک یا اگزامایی را می توان با این درمان کرد.

به طور معمول می توان ۱۰ درصد از ترکیب روغن حامل خود را از این روغن در نظر بگیرید.

روغن کالندولا

این روغن دارای خواص ضد التهاب، قابض، هورمونی، درمانی و نرم کننده همچنین، برای درمان اگزمای پوستی، پسوریازیس، جوش و خارش، وریدهای بریده شده واریس، زخمها، شکافها و ترکها، زخمهای بستر، کبودی و خونمردگی و پوست های حساس بسيار مفيد است.

کرم کالندولا نزد هومئوپات ها بسیار متداول است. ده درصد از کل ترکیب روغن حامل خود را از این روغن در نظر بگیرید.

روغن گل پامچال عصرگاهی (اونوثرابينس)

طرز تهیه روغن ماساژ

این روغن بسیار متداول و گرانقیمت بوده و حاوی یک ماده درمانی به نام GLA انواع ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. این روغن برای درمان این بیماری نیز مفید است، PMS (سندروم پیش از قاعدگی، مشکلات یائسگی، MS(یا مولتیپل اسکلروزیس، سفت شدگی و تصلب بافتهای متعدد)، بیماریهای قلبی، کلسترول بالا، اگزما و پسوریازیس، استفاده از این روغن باعث تحریک و بازسازی پوست می شود. همچنین این روغن می تواند ۱۰ درصد از ترکیب روغن حامل شما را تشكيل دهد. روغن پامچال اغلب به صورت کپسول خوراکی تجویز می شود.

روغن عناب

روغن زردرنگی است که غليظ بوده و سرشار از پروتئین و مواد معدنی می باشد. این روغن خواص مغذی، مرطوب کننده و قابلیت نفوذ فوق العاده ای دارد و می توان آن را برای پوست صورت و مو استفاده کرد. جوشهای آکنه، پوست خشک و اگزما شده، پوستهای ملتهب، پسوریازیس و سایر پوستها، را می توان با این روغن درمان نمود. همانند بقیه روغن ها می توانید ۱۰ درصد از ترکیب روغن حامل خود را از این روغن در نظر بگیرید.

روغن مغر گندم

طرز تهیه روغن ماساژ

رنگ این روغن بسیار چرب بين نارنجی و قهوه ای است و به خاطر خواص بسیار با ارزشی که دارد می تواند با هر مخلوطی ترکیب شود. ای روغن خاصیت آنتی اکسیدان دارد و در نتيجه هرگز فاسد یا متعفن نمی شود. همچنین، یک نگاهدارنده و محافظ خوب محسوس می گردد. روغن مغز گندم حاوی پروتئین، مواد معدنی، انواع ویتامین ها بوده و به علت دارا بودن ویتامین E معروف است. خواص تغذیه ای این روغن باعث می شود که پوست بتواند با بیماریهای نظیر اگزما، پسوریازیس و پیری زودرس مقابله نموده و نیز از شل شدن پوست جلوگیری می کند. مقدار ترکیب این روغن نیز همان ۱۰ درصد از روغن حامل می باشد.

تهيه روغن های پايه

قیمت روغن های حامل با هم فرق دارد. مثلا روغن گل پامچال عصرگاهی از روغن بادام شیرین بسیار گرانتر است.

همیشه سعی کنید از روغنهای حاملی استفاده نمایید که از گیاهان تهیه و به صورت سرد مخلوط شده باشند. یک روغن خوب و اصیل، روغن خالص و دست اولی است که دارای درصد بالایی از ویتامین ها و مواد معدنی بود و در نتیجه از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.

پس از مرحله فشردن سرد، می توان آن را کمی حرارت داد تا رنگ و بوی آن از بین برود، ولی میزان ویتامین ها و مواد معدنی آن کاهش می یابد. بهترین نوع روغن پایه، روغنی است که به صورت سرد فشرده شده و همچنین رنگ و بوی اولیه خود را داشته باشد.

برای مخلوط کردن روغن های دارویی با یک روغن حامل، معمولا ۱ تا ۳ درصد از ترکیب روغن حامل را برای آنها در نظر بگیرید.

۲۰ قطره روغن دارویی تقریبأ مساوی با ۱ میلی متر است، بنابراین، ۱ درصد روغن دارویی برابر است با:

۲ قطره به ازای ۱۰ میلی متر

۱۰ قطره به ازای ۵۰ میلی متر

۲۰ قطره به ازای ۱۰۰ میلی متر

روغن های دارویی خالص را می توان به منظور افزایش خواص درمانی به روغن حامل اضافه کرد. همیشه سعی کنید در طول درمان و ماساژ، روغن مورد استفاده خود را در دسترس نگه دارید. مقدار روغنی را که روی بدن شخص ماساژشونده می ریزید نباید زیاد باشد، زیرا در این صورت دست های شما به راحتی با بدن او تماس نخواهند داشت و شخص ماساژ گیرنده نیز احساس ناراحتی می کند و بدنش چسبیده و لیز می شود. مقدار کافی روغن برای یک جلسه ماساژ فقط چند قاشق چایخوری روغن می باشد.

قبل از ماساژ حتما روغن را با حرارت دست خود کمی گرم کنید.

هرگز روغن را به طور مستقیم روی بدن بیمار نریزید. نصف قاشق چایخوری (تقریبا ۲ میلی لیتر) از روغن را کف دست خود بریزید و سپس دستهای خود را به هم بمالید تا روغن گرم شود و بعد آن را به بدن شخص بیمار بمالید.

اگر به روغن بیشتری نیاز داشتید، یک دست خود را از روی بدن بیمار برندارید تا تماس قطع نشود، چون ایجاد وقفه در تماس دست ها و در نتیجه قطع ماساژ باعث می شود بیمار احساس ناامنی داشته باشد.

حب المشك Abelmoschus Moschatus :

 بخش مورد مصرف گیاه: دانه ها

خواص: متمدد اعصاب، آرام بخش، محرک، گرمی

مقدار مصرف: ۲ تا ۳ قطره

موارد مصرف: رفع اضطراب و خستگی،شرایط استرس زا، دردهای عضلانی، دردها، گرفتگی عضلات و ضعف گردش خون، تحریک قوه جنسی. یکی از بهترین روغن ها در رفع خستگی و صدمات پاهاست.

موارد احتياط: آن را در مقادیر کم مصرف کنید. از مصرف مکرر آن در ماساژ و استحمام خودداری کنید.

تخم باديان رومی (Pimpenella Anisum):

قسمت قابل استفاده گیاه: پوست، دانه

خواص: محرک، گرمی

مقدار مصرف: ۳ تا ۵ قطره

موارد مصرف: گوارش و هضم، مؤثر در درمان سرفه، برونشیت و زکام

سنبل ختایی (Angelica Archanelica):

قسمت قابل استفاده: ریشه، دانه و میوه

خواص: خلط آور، هاضم، محرک، آرام بخش

مقدار مصرف: ۲ تا ۳ قطره

موارد مصرف: مناسب برای سرماخوردگی، سرفه، آنفولانزا، دردهای عضلانی، رماتیسم) دارد، به هضم هم کمک می کند. همچنین برای سرفه های افراد سیگاری مناسب است.

موارد احتیاط: به هنگام بارداری مصرف نشود ممکن است در فرد حساسیت به نور ایجاد کند. به همین دلیل پس از مصرف نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرید.

ريحان (Ocimum Basilicum):

 قسمت قابل استفاده: برگ ها

خواص: روحیه بخش، نیروزا

مقدار مصرف: ۲ تا ۳ قطره

موارد مصرف: مناسب برای دانش آموزان و کارمندان به رفع فشارهای عصبی کمک می کند استرس، اضطراب خفیف، تهوع، اختلال گوارشی، نفخ، کاهش دهنده ی میل جنسی، کاهنده ی سرفه، سینوزیت، سرماخوردگی، هیجان، برونشیت، گوش درد، سبک کردن دردهای عضلانی، تشنج، درد و ورم مفاصل، همچنین به عنوان دور کننده ی حشرات مفید است

ترنج (نوعی نارنج)(Citrus Aurantium):

 قسمت قابل استفاده: مغز میوه

خواص: انرژی زا، آرام بخش، جوان کننده

مقدار مصرف: ۳ تا ۵ قطره

موارد مصرف: درمان زخم و جراحت، درمان اگزما، پسوریازیس (بیماری صدف، ناشی از فشارهای پیش از قاعدگی)، به عنوان اشتها آور عمل می کند، موثر در رفع استرس و مشکلات پوست های چرب، رفع عفونت های تنفسی، برونشیت، زخم گلو وورم لوزه، کولیت مشکلات گوارش و هضم، دپرسیون (افسردگی، اختلالات ذهنی و روان شناختی همچنین در مشکلات مجاری ادراری، التهاب و عفونت مثانه به عنوان آنتی علتیک (ضدعفون کننده) عمل می کند.

موارد احتیاط: برای پوست های حساس استفاده نشود، چون می تواند ایجاد التهاب كند. میزان حساسیت پوست به نور را افزایش می دهد و بهتر است بعد از مصرف در مقابل نور خورشید قرار نگیرید.

فلفل سیاه (Piper Nigrum):

قسمت قابل استفاده : دانه 

خواص: گرما بخش، نیروبخش

موارد مصرف: رفع درد عضلانی، دردها، رفع خشکی، رفع خستگی، قابل استفاده در رفع مشکلات فیزیکی و احساسی، آرتریت، فیبرو، سرما خوردگی، اختلالات گوارشی، عفونت های تنفسی، آبریزش بینی، سرمازدگی، تنظیم گردش خون، افزایش تمرکز و هوشیاری موارد احتياط: به طور متعادل مصرف شود.

کافور (Cinnamomum Canphora):

قسمت قابل استفاده: چوب

خواص: مسکن

مقدار مصرف: ۲ تا ۳ قطره

موارد مصرف: مفيد در درمان سرفه، سرما خوردگی، تب، رماتیسم، آرتریت، يبوست، افسردگی، آکنه و پوست ملتهب موارد احتياط: به طور متعادل و در میزان مناسب مصرف شود.

هل (Eletlaria cardomumum):

قسمت قابل استفاده: دانه ها

خواص: گرمی بخش

مقدار مصرف: ۲ تا ۳ قطره

موارد مصرف: درمان آب ریزش بینی، سرفه، سردرد، هضم و در ضمن یک تقويت كننده است.

موارد احتياط: به میزان مناسب و به شکل متعادل مصرف شود.

بابونه (Matricaria Chamomilia):

قسمت قابل استفاده: گل ها

خواص: مسکن، آرام بخش

مقدار مصرف: ۳ تا ۵ قطره

موارد مصرف: رفع و درمان اضطراب، عصبانیت، قابل استفاده در درمان کولیت، گاستریت، اسهال، عفونت های مجاری ادراری، مشکلات ناشی از منوپوز و قاعدگی، افسردگی، رفع فشارهای پیش از قاعدگی، رفع دردهای عضلانی، التهاب مفاصل، مناسب برای مشکلات پوستی، درمانی و اگزما برای موهای ضعیف هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

موارد احتياط: در دوره ی بارداری مصرف نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست